OSOBNÍ KOUČ DUŠEVNÍHO & TĚLESNÉHO ZDRAVÍ
TERAPEUT METODY RUŠ
ŠKOLA ZMĚNY NÁVYKŮ
VÝŽIVOVÝ MENTOR

Jmenuji se Iva Vosolová. Jsem koučem zdravého životního stylu, mentálním koučem, výživovým mentorem, terapeutem změny návyků.

Provázím své klientky a klienty na jejich cestě za novými návyky zdravého životního stylu, podporuji je v jejich změně myšlení a trvalého chování, po kterém touží.

Jsem výživový poradce zapsaný v registru Ministerstva zdravotnictví a působím jako certifikovaný mindset & health coach v rámci International Health Coach Association. V oblasti duševního zdraví mám akreditovaný výcvik v terapii prostřednictvím metody RUŠ.

O zdravé stravování a tělu prospěšnou výživu jsem se začala intenzivně zajímat před lety, kdy jsem se nechtěla smířit s tím, že budu mít do konce života kožní ekzémy. U doktora jsem pravidelně obdržela kortikoidní masti, a tím bylo léčení vyřešeno. "Když kůže mokvá, namažeme chemií". Mně se ale kortikoidy při mém třetím těhotenství příčilo brát, raději jsem si nechala ruce často popraskat do krve, než abych se tím mazala a mohla ublížit miminku. Vnitřně jsem nějak cítila, že to není správné, protože to neřeší příčinu, ale jen "zalepuje akutní bolístku". Nechtěla jsem to vzdát. Po průběžném testování na sobě, jaké potraviny na ekzémy vliv mají, a jaké ne, jsem konečně přišla na to, jak se ekzému zbavit a zažít velkou úlevu. Opravdu to jde!

Za nalezením příčiny často stojí kombinace více faktorů, ale pokud se po příčině pídíte, sledujete své projevy a reakce na jídlo a duševní očistu, a hlavně vytrváte (někdy stačí měsíc, u někoho je tělo zanešené více a je potřeba setrvat vícero měsíců), výsledek se rozhodně dostaví. Kožní alergie, ekzémy či spousta potravinových intolerancí lze vyléčit bez syntetik z lékáren, pokud se zaměříte na to správné jídlo, začnete hýčkat tělo tím správným "zdravým" směrem a u metody pokus a omyl z vylučování a znovu nasazování konkrétních potravin chvíli vydržíte.

Protože mne výživa natolik učarovala, začala jsem pomáhat i ostatním. Věděla jsem, že to funguje. Chtěla jsem to ale dělat trochu jinak. Z mé osobní zkušeností s nutričním centrem, které mi po druhém dítěti pomáhalo dostat se do formy, jsem si vzala poznatky, jak to dělat nechci, protože jsem sice pod vedením poradkyně zhubla, to co jsem chtěla, ale do roka a do dne jsem to měla zpátky a ještě pár kilo navíc. Přišlo mi to nefér, že mne čeká další dieta, chápala jsem, že sice mne na danou dobu paní poradkyně přesvěčila, co mám jíst a jak se hýbat, aby to mělo kýžený výsledek a já zhubla, ale po té, co jsem tam přestala chodit, jsem se vrátila ke svým starým zvyklostem, kterým jsem věřila a měla je zautomatizované. Cítila jsem, že můj život se skládá z období na dietě a období po dietě, ale vnitřně jsem věděla, že správné je, aby se to období spojilo v jedno, abych neustále s pravidelností jednou za dva roky neřešila "hubnutí". Pochopila jsem, že musím změnit mé myšlení, proč to dělám a najít cestu, abych toto myšlení měla na trvalo. Začala jsem se proto více zabývat lidskou myslí a lidskými návyky, jak se dají změnit. Pokud se ty změní, můžeme pak přirozeně, s lehkostí žít zdravě, bez námahy a omezování, protože tomu již věříme a vychází to z našeho vnitřního přesvědčení.

Na trvalou harmonii zdraví každého z nás ovšem má roli ještě jeden aspekt, a to je, jak moc jsme ovlivnění našimi přesvědčeními a emočními negacemi z dětství. Dané vnitřní překážky naší mysli způsobují u mnohých z nás, proč se přejídáme, proč tak hltáme a nevnímáme jídlo, proč se tak často odměňujeme jídlem, proč nevnímáme naše pocity hladu a sytosti, pocity, které nám jako dětem byly přitom přirozené. Jídlo často bereme jako strašáka, po kterém se tloustne, musíme si ho zakazovat. U mnoha z nás je to navíc nízká sebehodnota a sebeláska, málo si věříme, často zažíváme pocity oběti, mnoha z nás sebe dává na poslední místo, aj. To vše a jiné ovlivňuje, jak se finálně stravujeme, jak a proč se hýbáme, jak se vnímáme jako člověk, jakými "brýlemi" se díváme na svět a jak se vnitřně cítíme.

Dobrá zpráva je, že naše vnitřní bloky se dají odbourat a na vnitřní pohodě se dá systematicky pracovat. Sama na sobě jsem si tak odstranila své vnitřní strašáky, které mne limitovali v tom, abych měla ráda pohyb a abych si ho užívala. Začalo to dětstvím, kdy jsem byla nemotorné dítko, které nebylo schopné udělat ani kotoul, a jak moje tělocvikářka říkala: " s těžkým zadkem". Tělocvik jsem brala jako nutné zlo, kdy mne učitelka zesměšnuje a dává na vysvědčení "dvojku" jen proto, aby premiantce nezkazila vysvědčení. Celá škola to ale věděla, bylo to velké ponížení, které mne provázelo až do dospělosti. Takže, když jsem se seznámila se svým budoucím manželem, jeho touha po pohybu a pravidelném sportování mne naháněla hrůzu, vše jsem negovala a myslí mi neustále chodily výroky, zaryté z dětství. "Jsi fakt nemotora! Máš těžký zadek! nebo To dělat nebudu! To nezvládnu! " Když jsem pak začala mít potřebu začít dělat něco se svoji váhou, snažila jsem se na dané období diety vnutit si myšlenku, že musím sportovat, a to kvůli energetickému výdeji, jinak prostě nezhubnu. Ale proč to dělám, co mi to přináší opravdu, že z toho můžu mít radost a opravdový přínos pro své tělo a mysl, jsem dík svému dětství netušila. Ani jsem díky svým negativním blokům nemohla. Že se ráda hýbu, přináší mi to vnitřní uspokojení, vytvořila jsem si postupně u mého oblíbeného sportu emoční pouto, to jsem si v té době opravdu nedokázala představit. Přitom v mém konkrétním případě mi stačilo pracovat s mými vnitřními strašáky, a ty si účinně odstranit rychlou regresní cestou jednou provždy. Nyní ráda zapojuji do mého koučinku i tento aspekt, najít a odstranit na trvalo své vnitřní bloky, které klientky a klienty brzdí při jejich trvalé změně. Je skvělé dělat něco, protože chcete, a ne protože vám to někdo tvrdí nebo dokonce nutí. 🙂

Učím mé klientky a klienty pravidlům intuitivního stravování. Proto, aby si základní principy osvojil, je občas potřeba klientkám pomoci. Naše vnitřní přesvědčení a bloky nás svazují natolik, že intuitivně jíst schopny nejsme. Po společné terapii, kde najdeme, zpracujeme a úplně odstraníme dané strašáky a "blokery" v hlavě, budete již přesně cítit, na co je vaše tělo v danou chvíli nastavené, co by si mělo dát, co určitě ne, kdy máte hlad, budete přesně vědět, kdy jste již plní, budete si umět bez výčitek užívat jídlo, ikdyž je nezdravé, i to je součástí respektování svého těla a potřeb bez výčitek. Je to úžasný pocit, když si tělo samo řekne a vy to necháváte na něm. Např. nyní, když byla moje imunita oslabená nemocemi, se můj oslabený střevní mikrobiom začal hlásit o slovo a konkrétně o kefír, zákysy a zelí, které jinak skoro vůbec nejím. Tělo si prostě žádalo zdravé laktobacily, které v kysaných potravinách jsou. Nejlepší přirozená forma, jak mikrobiomu danou sílu opět dodat! JE KRÁSNÉ DŮVĚŘOVAT A NECHAT SE VÉST SVÝM TĚLEM.